Planujesz inwestycję, a na drodze do realizacji marzeń przeszkodził Ci brak planu zagospodarowania przestrzennego? Nic straconego, odpowiemy Ci na pytanie, jak sobie z tym poradzić. Zakup działki to zawsze ogromne wyzwanie. Często już na samym początku napotykamy na naszej drodze wiele trudności Jedną z nich jest właśnie brak planu zagospodarowania przestrzennego. Z tego artykułu dowiesz się jak je pokonać.
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, czym w zasadzie jest?
Zacznijmy od tego, czym właściwie jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Jest to niezwykle istotny dokument. Zapisane w nim są wszelkie niezbędne w procesie budowy informacje. Począwszy od najważniejszej – czy na określonej działce w ogóle może stanąć jakikolwiek budynek, przez informacje takie jak ilość możliwych kondygnacji. Jednym słowem znajdziesz tam dosłownie wszystko to, czego potrzebujesz.
Działki nad jeziorem często są oddalone od większych zabudowań, co może skutkować brakiem dostępu do najpotrzebniejszych mediów, a co za tym idzie trudniejszą budową domu oraz koniecznością doprowadzenia prądu, wody itd. Dodatkowo decydując się na zakup działki zlokalizowanej blisko jeziora, należy sprawdzić, czy jest ona zweryfikowana pod względem prawnym i jak będzie wyglądać okolica. Potrzebna będzie weryfikacja Miejscowego Planu Zagospodarowania, który rozbije wszystkie wątpliwości.
Brak Planu Zagospodarowania Przestrzennego – dowiedz się jak temu zaradzić.
Po pierwsze warto rozpocząć od sprawdzenia kilku reguł, które działka budowlana koniecznie powinna spełniać. Chętnie Ci w tym pomożemy i przeprowadzimy Cię przez ten żmudny proces.
Czy wybrana przez Ciebie działka spełnia poniższe warunki?
- Ma dostęp do drogi publicznej.
- Przeznaczona jest na cele budowlane.
- Przynajmniej jedna sąsiadująca działka została zabudowana w taki sposób, który umożliwia określenie wymagań dotyczących zabudowy.
- Uzbrojenie działki (istniejące lub projektowane) pozwala na budowę domu.
Jeśli na wszystkie podpunkty odpowiedziałeś/aś TAK? W takim razie masz zielone światło, aby pójść dalej.
Kolejnym krokiem, który warto zrobić jest złożenie wniosku o wydanie warunków zabudowy. W tym celu musisz udać się do urzędu miasta lub gminy.
Taki wniosek może złożyć właściciel działki albo osoba nią zainteresowana. Opłata skarbowa jaką należy uiścić w związku z tym wynosi 598 zł.
Koniecznie nie zapomnij zabrać ze sobą dokumentów takich jak kopia mapy zasadniczej, dowód uiszczenia opłaty skarbowej, czy pismo zawierające charakterystykę inwestycji. To znacznie usprawni proces odpowiedzi na wniosek.
Ile trwa wydanie decyzji o wydaniu warunków zabudowy?
Czas wydania decyzji w przypadku budynków jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 mkw wynosi do 21 dni. Natomiast w przypadku pozostałych inwestycji ta procedura może trwać 90 dni.
Spotkałeś się z problemem braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni? Zgłoś się do nas, pomożemy Ci go rozwiązać.
Mamy nadzieję, że udało nam się odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania. Trzymamy kciuki za to, że uda Ci się już niebawem wypić kawę w wymarzonym domu. Zachęcamy również do zapoznania się z naszą ofertą.
Zapraszamy do kontaktu.