W dzisiejszych czasach coraz więcej osób marzy o własnym domu. Niestety nie zawsze jest to łatwe do zrealizowania, szczególnie gdy chodzi o wybudowanie go od podstaw. Czy wiedziałeś, że działki mogą być sprzedawane nawet w trakcie rozpoczęcia budowy? Aktualnie obowiązujące przepisy pozwalają na kupno działki w przypadku, kiedy np. dotychczasowy inwestor był zmuszony do przerwania budowy. Dotyczy to również osób, które przeliczyły się z budżetem lub obecna sytuacja życiowa nie pozwala im na kontynuowanie prac. Dowiedz się, dlaczego warto kupić działkę z rozpoczętą budową i co dzięki temu zyskasz?
Dlaczego kupno działki z rozpoczętą budową to idealne wyjście?
Kupno działki z rozpoczętą budową oznacza mniejsze ryzyko. W końcu, jeżeli ktoś zdecydował się wcześniej na zakup danej działki, to na pewno sprawdził wszystkie niezbędne rzeczy i zadbał o wszelkie formalności. Pozwoliło mu to na rozpoczęcie prac budowlanych. Dzięki temu masz pewność, że wcześniejsze etapy, takie jak np. wytyczenie i wywiercenie studni zostały, już zakończone. W ten sposób unikniesz niepotrzebnych kosztów i stresu związanego z nieznanymi czynnikami. Oznacza to same plusy, a dodatkowo taka działka jest często tańsza od tych, które wymagają sprawdzenia wcześniej omówionych mediów. Rozpoczęta budowa oznacza dla przyszłego właściciela również możliwość szybszego zamieszkania. W przypadku, gdy kupujesz pustą działkę musisz w pierwszej kolejności wybudować fundamenty, a następnie czekać na dalsze etapy.
Co musisz sprawdzić przed zakupem działki budowlanej?
Należy pamiętać, że nowy właściciel inwestycji przejmuje wszystkie prawa i obowiązki poprzedniego adresata decyzji o pozwoleniu na budowę. Dlatego też kupno działki powinno odbyć się po uprzednim sprawdzeniu otrzymanych pozwoleń, zgód oraz tego, czy działka jest obciążona służebnością. Należy sprawdzić m.in. kształt działki, i dostęp do drogi, które są niezbędnymi aspektami przy kupnie działki budowlanej. Warto również zgłosić się z prośbą do odpowiednich osób o wystawienie aktualnego operatu szacunkowego, który powinien zawierać informację na temat stanu prawnego parceli i warunków gruntowych.
Kupno działki – formalności krok po kroku
Poprzedni właściciel działki powinien również zadbać o wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Po uzyskaniu odpowiednich potwierdzeń możesz sporządzić i zawrzeć umowę kupna-sprzedaży z właścicielem, która musi być podpisana w obecności notariusza. Uiszcza się także u niego podatek od czynności cywilnoprawnych. Następnym krokiem jest zarejestrowanie transakcji w sądzie rejestrowym, aby uzyskać pełną wartość nieruchomości oraz akt notarialny. W przypadku wprowadzeniu jakichkolwiek zmian w księgach wieczystych również możemy zostać obciążeni drobnymi kosztami.
Jeżeli planujesz zakup działki budowlanej to zgłoś się do nas! Eksperci Pomorskich Gruntów pomogą znaleźć Ci odpowiednią posesję i zadbają o formalności, dzięki czemu jeszcze szybciej zamieszkasz w wymarzonym domu. Dowiedz się również na naszym blogu jak wysokie będą koszty budowy domu w 2023 roku.